CESTA DO NORMANDIE… za Monetem

Miluju Clauda Moneta a jeho Normandii, procházet se místy, která ho inspirovala, kde dlouhé hodiny seděl a zkoumal barvy vlčích máků a vlnících se polí, světlo dopadající na útesy či zdi katedrál, měnící se každým okamžikem a které se neúnavně snažil zachytit. Zachycoval s tím vším i otisky své duše, která se měnila vlivem krajiny i životních zkušeností. Chci vás přizvat na inspirativní cestu v jeho stopách, do srdce francouzské Normandie. Zkusme si nechat rozeznít duši kvetoucí normanskou krajinou a Monetovými obrazy, jeho domem a leknínovou zahradou, a nechme se jí vést k objevování dalších kousků sebe sama.

Prožijeme červnový týden na starobylém normanském statku s vlastní zahradou, budeme cestovat (auty, vlaky či pro zájemce elektrokolmo), poznávat, odpočívat a třeba si i hrát a tvořit.

Limitovaná edice – pro 10 účastníků.

Komu je cesta určena :

Cesty pořádám pro samostatné a milé lidi, kteří mají chuť poznávat a objevovat jak nové kouty světa, tak třeba i nové kouty sebe sama. Při cestování ráda podpořím každého, kdo chce překonávat své vlastní strachy z cestování do cizích zemí. Plánovaným programem vás ráda provedu, ale budete mít také prostor na vlastní objevování a zkoumání. V případě jakýchkoli nesnází se budete moci o mě a mé zkušenosti opřít.

KDY :  sobota 10.6. – neděle 18.6.2023 (8 nocí)

CENA :  19.400 Kč

Záloha : 7.400 Kč

Doplatek – do 10.5.2023 : 12.000 Kč

Cena zahrnuje :

 • ubytování na 7 nocí ve 2 a 3 lůžkových pokojích – v krásném normanském kamenném statku s vlastní zahradou, který budeme mít jen sami pro sebe, 15 minut jízdy od Monetova domu v Giverny
 • 1 noc v hotelu typu Ibis blízko německých hranic (Mety/Štrasburk/Colmar) – cestou zpět se zastavíme na pár hodin ve Versailles a protože dojet až do Prahy bychom nezvládli, přespíme v hotelu
 • pohonné hmoty (dle cen 9/2022 – tedy 40-45 Kč/l – pokud se ceny citelně zvýší, o doplatek se podělí posádka auta) a dálniční poplatky – budeme cestovat vlastními auty, v ceně je i amortizace aut těch účastníků, kteří vezmou svůj vůz na cestu
 • pro zájemce
  • lekce jógy (podložky si vezměte s sebou)
  • lekce základů francouzštiny
  • malování/kreslení (začátečníkům můžu pomůcky zapůjčit), nejedná se o lekci, ale vlastní zkoušení – pojďme si hrát 🙂
 • průvodcovské služby zkušené organizátorky cest, milovnice umění a Francie

Cena nezahrnuje :

 • pojištění osob
 • parkování
 • vstupné na památky a aktivity (návštěvy muzeí, elektrokola…cca 130 eur, pokud se zúčastníte všeho)
 • stravu (budete mít možnost si vařit)

KAM :

Dampsmesnil, Horní Normandie, Francie

Uprostřed sytě zelené bukolické normanské krajiny, kousek od Monetova růžového domu a leknínové zahrady v Giverny, nedaleko Paříže a alabastrového pobřeží, vesnička s kouzelným starodávným statkem citelně zrenovovaným pro komfortní, jedinečný a autentický zážitek. Místo skýtá spoustu možností k procházkám přírodou, koupání, odpočinku, tvorbě a inspiraci.

Ubytování zahrnuje 4x 2-lůžkový a 1x 3-lůžkový pokoj, 3 koupelny, plně vybavenou kuchyni, slunnou zahradu orientovanou na jih. K dispozici je wifi. Je potřeba vzít si vlastní povlečení a ručníky.

DOPRAVA :

Budeme cestovat společně z Prahy auty – 2 auta jsou již zajištěna a třetí auto je třeba, aby nabídl někdo z účastníků. Schopní a ochotní řidiči jsou vítáni se zapojit.

Cesta z Prahy do Dampsmesnil je necelých 1100 km, cca 10h30 jízdy (s přestávkami 12h). Proto bude odjezd z Prahy v časně ranních hodinách (cca 7h). Na cestě zpět se budeme v sobotu stavovat ve Versailles a poslední noc přespíme v hotelu v blízkosti německých hranic. Návrat do Prahy bude v neděli v odpoledních hodinách (cca 16h).

Pokud by někdo toužil si cestu tam rozdělit a přespat v půli cesty v hotelu, je to možné, pokud se dohodne celá posádka auta. Ráda vám pomůžu s organizací, náklady však nehradím.

OCHUTNÁVKA TOHO, CO VÁS ČEKÁ :

Růžový dům a zahrady v Giverny
Se svou druhou ženou Alicí se Monet odstěhoval do domu v Giverny, jehož věhlasné zahrady více než 40 let zveleboval. Stejně jako jeho obrazy byl Monetův způsob zahradničení jedinečný, kolem domu vysázel pestrobarevnou záplavu, která se měnila každým týdnem a dnem. Dále od domu pak vybudoval vodní zahradu v japonském stylu plnou leknínů, jejichž malování ho v posledních letech života zcela pohltilo. Díky svým zahradám, o kterých říkával, že ho stojí celé jeho jmění, nemusel za náměty už nikam cestovat. Vytvořil si tak nevyčerpatelnou inspiraci pro svá plátna přímo doma.

„Je suis en train de suivre la nature sans être capable de la saisir, je dois peut- être aux fleurs d´être devenu un peintre.“ (Následuji přírodu aniž bych byl schopen ji uchopit, pravděpodobně jsou to květiny, kterým vděčím za to, že jsem se stal malířem.)

Étretat a alabastrové pobřeží
Ač Monet studoval a tvořil spolu s Bazilem, Sisleym či Renoirem v Paříži, neustále se vracel do rodné Normandie. Překrásné studie strmých útesů a divokého moře vznikly na alabastrovém pobřeží a ty nejznámější v Étretat. Přímo vybízejí k tomu, abychom si je prošli vlastníma nohama a podívali se na mořský příboj z ptačí perspektivy. Ne náhodou se místní krásou nechal okouzlit nejen Claude Monet, ale i spisovatel Guy de Maupassant a mnoho dalších.

„Mon souhait est de rester toujours comme cela, de vivre tranquillement dans un coin de nature.“ (Mým přáním je zůstat navždy jako teď, žít v poklidu v koutku přírody.)

Tváře katedrály v Rouenu
Monet vytvářel spousty studií stejného objektu, místa či krajiny a jejich proměny vlivem světla. Jedním takovým cyklem jsou obrazy katedrály v Rouenu, z jejichž prvních výsledků z roku 1892 byl natolik nespokojený, že obrazy odmítl komukoli ukázat a o rok později se vrátil s cílem studie dokončit.

„Le motif est quelque chose de secondaire, ce que je veux reproduire, c´est ce qu´il y a entre le motif et moi.“ (Motiv je něco druhořadého, to, co chci zachytit, je to, co se odehrává mezi motivem a mnou.)

Paříž
Jednodenní návštěvu vlakem do centra Paříže věnujeme procházce historickým jádrem kolem Seiny a  dvěma významným galeriím, jež ve svých zdech ukrývají Monetova díla – centrum impresionistického umění Musée d’Orsay a velkoformátová plátna leknínů v Musée de l’Orangerie.

„Tout le monde discute mon art et prétend de comprendre, comme s´il était nécessaire de comprendre, quand il est simplement nécessaire d´aimer.“ (Všichni rozebírají mé umění a předstírají, že mu rozumí, jako by vůbec bylo nutné rozumět, když je jednoduše nutné pouze milovat).

Zahrady ve Versailles

Na zpáteční cestě se zastavíme v zahradách jiného typu, jiného pohledu na svět a krásu. Zahrady, které po staletí inspirují, okouzlují a přitahují a kde se právě o víkendech konají slavnosti zpívajících fontán. Budované na objednávku krále Slunce, Ludvíka XIV., zahradním architektem André Le Notre jako oslava královské důstojnosti a jedinečnosti.

A spousta dalšího…procházky přírodou, projížďka na elektrokolech, malování, jóga či lekce francouzštiny

Nabízené aktivity a program nejsou nijak povinné, můžete si vytvořit svou vlastní alternativu, v rámci dohody s ostatními členy, především posádky auta.

Podrobnější předběžný program Vám můžu poslat na vyžádání emailem. Může se však v průběhu času měnit.

PŘIHLÁŠENÍ A STORNO PODMÍNKY :

Pro přihlášení je nutné napsat mi email na jitka.sedlar@gmail.com a poté, co vám potvrdím volné místo, poslat zálohu. Přihlášení a zaplacení zálohy slouží  jako závazná přihláška.

Doplatek cesty je nutný do 10.5.2023.

Pokud se cesty nebudete moci zúčastnit, budou pro vás platit následující storno poplatky :

do 1/3 –  10% z ceny cesty

do 10/5 – výše zálohy

od 11/5 – celá cena

Pokud si za sebe najdete náhradníka, který se cesty zúčastní místo vás, storno neplatíte.